Społeczności Shavei Israel przygotowują się na święto Pesach

Zbliża się Pesach, więc społeczności z całego świata wspierane przez Shavei Israel, przygotowują się na to święto! Oto co mają zaplanowane w okresie przygotowań do żydowskiego święta narodowego wyzwolenia.

Bnei Menasze

Unknown-1-1-300x225 Unknown-1-169x300Najmłodsi członkowie społeczności Bnei Menasze żyjący w Twerii i Górnym Nazarecie zaznali macy wcześnie w tym roku. Mamy kilka zdjęć dzieci Bnei Menasze (niektóre z ich wraz z rodzicami) wałkują, ugniatają, pieką i jedzą macę. A tam w Indii, prawie 7000 Bnei Menasze w oczekiwaniu na swoją kolej na Aliję, będzie uczestniczyć w różnych pesachowych wydarzeniach takich jak grupowe i rodzinne Sedery.

Polska

Lodz-cleaning-for-Pesach-services-300x225Nasi wysłannicy Miriam i rabin David Szychowski zorganizowali przedpesachowe warsztaty dla członków społeczności w Łodzi. Oto ulotka (w języku polskim). Miriam pisze, że podczas Pesachu planują różnego rodzaju gry dla dzieci oraz słowa Tory dla każdego.

W Krakowie, nasz wysłannik rabin Avi Baumol zaproponował artystyczne podejście i przygotowania do Pesachu, które rozpoczęły się warsztatem ceramicznym (robienie sederowych talerzy). Odbywa się wieczór degustacji piwa, w celu pozbycia się chamecu, który jest w piwie i którego spożywanie zakazane jest w Pesach. Rabin Baumol spodziewa się, że 160 osób przyjdzie do Centrum Społeczności Żydowskiej na grupowy Seder, poprowadzony przez niego.

Trzeci polski emisariusz Shavei Izrael, Rabin Jehoszua Ellis został głęboko zaangażowany w ostateczne przygotowanie sześciu młodych polskich Żydów do poprowadzenia Sederów w małych społecznościach żydowskich, które nie mają rabinów. Program szkoleniowy, którego spotkania odbywają się regularnie od stycznia pod nadzorem rabina Ellisa, nazywa się Arevim. Rabin Ellis poprowadzi także “modelowy Seder” dla rodzin w niedzielę.

Kolumbia

Rabin Szimon Jehoszua, wysłannik Shavei Izrael do Kolumbii, w tym roku poprowadzi seder dla wspólnoty w Bogocie. Spodziewa się 100 uczestników sederu, w tym kilka rodzin z pobliskiego Ekwadoru, którzy zostali zmuszeni do ewakuacji z powodu trzęsienia ziemi o sile 7.8, które nawiedziło ten kraj w sobotę. 413 osób zginęło, a ponad 2500 zostało rannych. W ostatnich tygodniach wspólnota zorganizowała również warsztaty na temat sposobu sprzątania na Pesach.

Chile

Dzieci społeczności Bnei Anousim Chile podjęły się zadania zaprezentowania teatralnego przedstawienia o wyjściu z Egiptu, które będzie można zobaczyć w ramach tegorocznego wspólnotowego Sederu.
Zajęcia z żydowskiego prawa o święcie Pesach oraz o tym jak czytać Hagadę odbywały podczas tygodni poprzedzających Pesach. Sam fakt, że społeczność uczestniczyła w zajęciach był osiągnięciem samym w sobie, ponieważ w konsekwencji ogromnej powodzi większość dróg była nieprzejezdna. Mamy tu zdjęcie.

Salwador

Emisariusz Shavei Izrael do Salwadoru, rabin Icchak Aboud prowadził zajęcia przez cały tydzień dla członków społeczności o halachicznych prawach święta Pesach. Duże wspólne obchody pesachowe odbędą się w głównym centrum Beit Izrael w San Salwadorze – w tym roku będzie to Potluck i uczestnicy są zachęceni do przyniesienia własnych potraw oraz Macy.

FullSizeRender-1024x576

Żydzi z Kajfeng

Pięć kobiet z Kaifeng Chiny, którym Shavei Israel pomogło wykonać aliję na początku tego roku, oczekują na swój pierwszy Pasach w Ziemi Świętej. Będą świętować ze swoimi „adopcyjnymi” rodzinami. Ich prawdziwe rodziny w Chinach poprowadzą indywidualne sedery w swoich domach. W tym roku nie będzie wspólnotowego sederu, ponieważ oni marzą o ” przyszłym roku w Jerozolimie”.

Portugalia

Członkowie Portugalskiej społeczności Bnei Anousim udają się do Belmonte, gdzie wysłannik Shavei Izrael Rabin Elisha Salas poprowadzi wspólnotowy Seder. Wszyscy stali uczniowie rabina Salas planują być obecni. Wielu z nich pozostanie na noc w centrum Shavei Izrael w Belmonte, Beit Ha’anousim.

Palma de Mallorca

2-1024x576

Emisariusz Shavei Izrael, rabin Nissan Ben-Abraham był zajęty nauczaniem i organizowaniem zajęć podczas ostatnich tygodni poprzedzających Pesach. Zdecydowanie najbardziej smakowitymi zajęciami były warsztaty o tym jak zrobić koszerne desery na Pesach. Poprowadził je Tony Pina znany w Hiszpanii kucharz, który jest lokalnym Ben Anousim i powrócił do swoich korzeni z pomocą Shavei Izrael.

DSC_1074-300x169 IMG-20160405-WA0015-169x300