Paraszat Wajigasz

Podczas parszy, które czytaliśmy w poprzednich tygodniach synowie Jakowa mają poczucie jakby wszystko dookoła było ustawione. W końcu gdy wicekról znajduje srebrny kielich w torbie Benjamina są już tego pewnie. Zdając sobie sprawę, że nie mają żadnej władzy, by oprzeć się woli wicekróla prostują się oferując wszystkich siebie w miejscu Benjamin. Wicekról odmawia tej oferty – to prowadzi do tego, że Jehuda uznaje, że ​​nadszedł czas, aby podjąć realne działania.

Naszą naturalną skłonnością w życiu jest zdystansowanie się od tego, co może być dla nas wyzwaniem. Dla większości więcej sensu ma mniejszy nakład energii w sprawy, które są łatwo osiągalne niż cała siła w coś co może jednak być dla nas lepsze.

Gdy pojawiają się problemy łatwiej jest albo schować głowę w piasek, albo przejść obok zamiast wkopywać się w walkę. Gdyby bracia wrócili do Jakowa bez Benjamin ich ojciec miał by złamane serce – tak jak to się działo przez ostatnie 22 lata. Gdyby jednak zaryzykowali pozwalając uwięzić siebie, Beniamin byłby wolny, a oni pozostali by zamknięci do końca życia. Co więcej Jehuda proponując takie rozwiązanie wicekrólowi ryzykował śmiercią.

Dalai Lama opowiadał kiedyś historię z własnej młodości, gdy podróżował do odległego klasztoru. Zobaczył psa, który warcząc wściekle nagle urwał się z łańcucha I zaczął pędzić w stronę Dalai Lamy. Okazało się, że towarzysze wyprawy nagle gdzieś poznikali, a on został zupełnie sam razem z rozwścieczonym psem. Dalaj Lama obawiając się zgrzytających zębów I wystawionego w furii zaczął biec w stronę kundla. Ten widząc przeciwnika skulił ogon, odwrócił się I uciekł.

Naszym celem w życiu jest rozwój i wzrost – ten przychodzi tylko poprzez wyzwania. Za każdym razem, gdy unikami wyzwań to tak jakbyśmy odwracali się plecami do samych siebie. Poprzez skierowane się tych rzeczy, które stoją na naszej drodze I poprzez stawianiu im czoła możemy zbliżyć się do naszej prawdziwej jaźni i do Boga!

Gdy okazało się, że bracia nie radzą sobie z Josefem – tym kim jest I tym jak traktuje go ojciec zdecydowali się odsunąć go jak najdalej od siebie. Zamiast stawić czoła rodzinnym problemom sprzedali barta do niewoli. W efekcie tego wpędzili ojca w prawie ćwierćwieczną depresję. W końcu, gdy trafili do Egiptu zrozumieli swój błąd. Ich grzechem było odsunięcie od siebie wyzwań związanych z Josefem – naprawą tego grzechu (Tikun) było zbliżenie się do nowego wyzwania jakie stanęło na ich drodze.

Żadne próby nigdy nie są porażką. Nie zawsze wynik jest tym czego pragnęliśmy, ale póki przeżyliśmy I mamy możliwość podjęcia kolejnej próby zdaliśmy egzamin. W końcu kolejne próby pójdą pomyślnie I ociągniemy to czego chcieliśmy I to co jest dla nas ważne.

W tym tygodniu uczymy się, że nie ma niczego w naszym życiu co byłoby poza zasięgiem Tikun – nie ma niczego czego nie dało by się naprawić. Gdy jesteśmy gotowi, aby zbliżyć się do naszych wyzwań, do tych którzy są dookoła i do nas samych przeszkody stojące przed nami zaczynają być znakiem dla naszych celów w życiu, a wrogowie stają się naszymi braćmi.

Shabbat Shalom,

z miłością

Yehoshua Ellis

One thought on “Paraszat Wajigasz”

Comments are closed.