Pesach w Chile, Kolumbii, Salwador, Indiach, Włoszech oraz w Izraelu

Pesach się skończył. Nie zjedzona maca została odłożona na następny rok, a na nasze stoły wrócił chleb. Teraz czas na wspominanie tych 8 dni! Bardzo chcemy Wam pokazać jak świętowali inni Żydzi w innych częściach świata. Będzie ciekawie!

Chile
Wiele uśmiechów i mnóstwo macy towarzyszyło Bnei Anousim z Chile podczas przygotowań do sedery. Kolacji odbyło się kilka – dla całej społeczności oraz w prywatnych domach rodziny Algunas w Sus Hogares.

Kolumbia
Poniższe fotografie pochodzą z aż trzech Kolumbijskich miast! Żydzi z trzech wspólnot Bnei Anousim pod opieka naszego emisariusza rabina Shimona Yehoshuy obchodzili pesach w Bogocie, Cali oraz w Barranquilli.

Salwador
W Centrum żydowskim Beit Israel w stolicy Salwadoru społeczność Bnei Anousim zebrała się razem, aby świętować wspólnie pesach. Oto niektóre z dostępnych nam fotografii (wszystkie zdjęcia zostały zrobione w noc sederową przed zapadnięciem zmroku).

Włochy
W Palermo jest coroczny zwyczaj, że żydowska społeczność spotyka się podczas pesachowej kolacji razem. Popatrzcie jak eleganckie stoły zostały przygotowane dla świętujących!

Izrael
Rosyjska społeczność żydowska zwana Subbotnikami mieszkająca w Izraelu w Beit Shemesh przygotowywała się do Pesach pod przewodnictwem naszego wysłannika rabina Zeliga Avrasina.

Pesach w Indiach z Bnei Menasze
Bnei Menasze są potomkami plemienia Manaszego, jednego z dziesięciu Zagubionych Plemion wygnanych przez imperium asyryjskie z ziemi Izraelskiej ponad 2700 lat temu. Dzięki Shavei Israel trzy tysiące osób z plemienia przylecuiało do Izraela, gdzie się osiedliło, zrobiło alije i gdzie wdraża się w życie tego kraju. W Indiach, skąd pochodzą Bnei Menasze, nadal jednak pozostaje około 7000 osób. Jak przygotowywali się do święta Pesach widać na obrazkach. Nasz korespondent Meital Singson przesłał nam piękne zdjęcia z Centrum Beith Shalom położonego w Churachandpur w Manipur.

Bnei Menasze robią macę w Indiach

Członkowie społeczności żydowskiej Bnei Menashe w Indiach, którzy pochodzą od jednego z dziesięciu zaginionych plemion Izraela, zaczęli przygotowywać się do Paschy. Grupka kilku osób spotkało się w Centrum Shavei Israel w Churachandpur, w w północno-wschodnim stanie Manipur. W czwartkowe popołudnie wspólnie zabrali się do pieczenia macy.

“Patrzenie na tylu ludzi, którzy razem ugniatają, walcują, a następnie pieką ciasto jest niesamowite” – powiedział Ohaliav Haokip, 31-latek z Churachandpur. “Wszyscy obecni mogli odczuwać presję szybkiego wypalenia matzy. Całość przypominała czasy biblijne oraz naszych przodków, którzy uciekali z Egiptu”.

W lutym Shavei Israel pomogło 102 członkom Bnei Menashe wyemigrować do Izraela. W ciągu ostatnich czterech lat było ich znacznie więcej – w sumie ponad 1200 osób zrobiło aliję. “Mamy nadzieję, że po 27 latach wygnania, pozostałe 7 000 Bnei Menaszów, którzy pozostają nadal w Indiach będzie mogło świętować Paschę w przyszłym roku w Jerozolimie” powiedział założyciel i prezes Shavei Israel Michael Freund.