Jom Hazikaron i Jom Haacmaut w GWŻ w Łodzi

Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Izraelskich i Ofiar Terroryzmu to izraelskie święto państwowe, które obchodzi się od 1963 roku ku pamięci żołnierzom poległym za Izrael. Wypada ono zawsze 4 dnia miesiąca Ijar. W żydowskim roku 5777, a gregoriańskim 2017 było to 1 maja. Święto Pracy, zamknięte sklepy i majowe nastroje w Polsce. W Izraelu opowieści o tych, którzy zginęli, o zmarłych synach, braciach, córkach i matkach. O Izraelskiej historii i dążeniu do niepodległości. O wielkim bólu, łzach i nadziei, że kolejny rok przyniesie mniej ofiar. Dwukrotnie wyjące syreny i minuta ciszy podczas, której wstają wszyscy Izraelczycy nie zależnie od tego czy są w domu, robią zakupy, jadą autostradą czy lecą samolotem. Publiczne palenie świeczek i zapalenie ich w domowych zaciszach. W Gminie Wyznaniowej Żydowskiej tzw. majówka nie przeszkodziła łódzkim Żydom w uczczeniu pamięci swoich rodaków. W poniedziałek wieczorem przy ul. Pomorskiej 18 uroczystości zaczęto syreną oraz minutą ciszy. Potem zebrani posłuchali opowieści Izraelczyka, który w wojsku służył 4 lata. Mówił o służbie wojskowej, o armii, o swoich wspomnieniach z tego czasu i o Izraelu. Potem pokazany został film „Walc z Baszirem”.

lecture-about-halacha-in-army-for-jom-hazikaron
Wykład rabina Szychowskiego o prawie żydowskim dotyczącym wojen i służenia w armii

Po mocnym obrazie wojny w Libanie w 1982 roku wysłannik Shavei Israel rabin Dawid Szychowski powiedział kilka słów o prawie żydowskim oraz o tym co halacha mówi o wojnach, służbie w wojsku oraz obronie swojego państwa.

Gdy zapadł zmrok przynosząc 5 dzień miesiąca Ijar nastroje z poważnych zaczęły zamieniać się w nastroje zabawowe. Każdy zapalił swoją świeczkę i niebieskim ciastem przywitano dzień Niepodległości Izraela!

Gdy we wtorek Polacy na jeden dzień wrócili do pracy lub nadal odpoczywali korzystając z kilku dni wolnego w GWŻ budowano namiot, montowano nagłośnienie, czyszczono grila, robiono szaszłyki i zdobiono sale niebiesko-białymi balonami, serpentynami i flagami z Gwiazdą Dawida. O 15.00 zaczęła się impreza. Powoli schodzili się goście patrząc w niebo i zastanawiając się czy spadnie deszcz, czy woda zatrzyma się w niebie dając spokój urodzinowemu nastrojowi.

mangal-for-joma-haacmaut
Pyszny grill

Ok. 16.00 zapach grilla unosił się w całym hotelu stojącym przy ul. Pomorskiej. Ponieważ przez chwilę niebo było czyste wszyscy wyszli na zewnątrz.

Na stojąco odśpiewano hymn Izraela czyli Hatikwę – pomocne w wykonaniu było nagłośnienie i podkład z youtuba.

Hatikwa – hymn Izraela
Hatikwa – hymn Izraela

Następnie quiz poprowadził rabin Szychowski. Pytania były trudne i łatwe, poważne i zabawne – wszystko oczywiście na temat państwa Izrael. Tym, którzy pilnie odpowiadali rozdano nagrody w postaci książek, świeczników, przypraw oraz chusteczek higienicznych, które w zimnie bardzo się przydały.

Quiz wiedzy o Izraelu
Quiz wiedzy o Izraelu

Gdy już wszyscy byli w bardzo urodzinowych nastrojach zaczęto jeść – szaszłyki z kurczaka i wegetariańskie, hamburgery, szaszłyki wołowe – do tego robione na miejscu przez Gan Eden Manufaktura Smaku sosy – czosnkowy, chrzanowy oraz najlepszy z ostrej papryki. Po tym jak chłód przedarł się przez ubrania i skórę dochodząc do kości goście zaczęli wchodzić do budynku, w którym rozlano piwo, wódkę, wino i whiski. Ok. 20.00 pojawiły się kolejne niebiesko-białe słodkości – tort ze świeczkami (liczbą 69) oraz babeczki z niebieskimi różami.

Dzieci z żydowskiego ‘przedszkola’ Matanel
Dzieci z żydowskiego ‘przedszkola’ Matanel

Wisienką na imprezowym torcie oraz zakończeniem imprezy były fajerwerki. Poszybowały w powietrzu kolorowe iskry wybuchając głośno. Atrakcji było wiele. W imieniu rabina Dawida Szychowskiego oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi zapraszamy za rok!