Członkowie plemienia Bnei Menasze w tej samej izraelskiej jednostce

Sześć członków “zagubionego” żydowskiego plemienia Bnei Menashe z Indii, będzie służyło razem w tej samej jednostce bojowej IDF. Cała szóstka wyemigrowała do Izraela w ciągu ostatnich dwóch lat.

Żołnierze – Khananya Baite, lat 21; Ayal Haokip, lat 20; Ben Gurion Kipgen, lat19; Amos Pulamte, lat 20; Michael Sitlhou, lat 22 i Binyamin Tungnung, 20 lat – będą służyli w 432. batalionie “Tzabar” Brygady IDF Givati.

“Dorastałem w stanie Manipur w Indiach, a w 2015 roku pozwolono mi wyemigrować do Izraela ze wszystkimi członkami mojej rodziny – z wyjątkiem mojego starszego brata i jego rodziny, którzy pozostali w Indiach” – powiedział Tungnung podczas ceremonii zaprzysiężenia IDF.

“Trzy miesiące temu wstąpiłem do IDF i z przyjemnością odkryłem, że pracuję w tej samej jednostce z pięcioma przyjaciółmi” kontynuował. “Marzeniem mojej rodziny było zawsze wyemigrowanie do Izraela i budowanie naszej przyszłości na Świętej Ziemi. Moim prywatnym ukrytym celem było służenie jako żołnierz w IDF”.

Chłopcy zrobili niedawno alije dzięki pomocy i wsparciu Shavei Israel – organizacji pozarządowej z siedzibą w Jerozolimie, która jako jedyna aktywnie usiłuje dotrzeć do ‘zagubionych’ Żydów w celu ułatwienia im powrotu do korzeni i do ich dawno nie widzianego domu.

Członkowie społeczności Bnei Menasze twierdzą, że są potomkami Żydów pochodzących z plemienia Menaszego, którzy w VIII wieku zostali wygnani ze starożytnego Izraela do Indii. W 2005 r. ówczesny sefardyjski naczelny rabin Izraela Shlomo Amar oficjalnie uznał Bnei Menasze za “utracone” plemię i część narodu żydowskiego. Od tamtej pory około 3000 Bnei Menaszy wyemigrowało do Izraela, a 7 000 nadal pozostaje w Indiach.

“Ponad 2700 lat po tym, jak przodkowie zostali wygnani z ziemi Izraela, Bnei Menasze wracają do domu i udowadniają, że mają silne pragnienie włączenia się w społeczeństwo izraelskie i chcą wnieść rzeczywisty wkład w to państwo”, powiedział Michael Freund, założyciel i przewodniczący Shavei Israel.