Żydowskie Muzeum w Belomnte zostanie otwarte po renowacji

Żydowskie Muzeum w Belomnte zostanie otwarte po renowacji Portugalskie miasto Belmonte odnowiło i ponownie otworzyło swoje Żydowskie Muzeum – największe na świecie, które swoja tematykę poświęca Bnei Anousim – potomkom Żydów, którzy 500 lat temu musieli ukrywać się lub przejść na katolicyzm. Projekt kosztował 350 000 amerykańskich dolarów, a jego ukończenie było gotowe na coroczne Europejskie Dni Kultury Żydowskiej, które odbyły się we wrześniu.

“Można powiedzieć, że jest to zupełnie nowe muzeum i jesteśmy pewni, że stanie się punktem odniesienia dla kultury sefardyjskiej” – powiedział agencji informacyjnej Lusa burmistrz Belmonte, António Dias Rocha.  “Celem zwiedzania i oglądania jest, aby odwiedzający mogli zrozumieć w jaki sposób Żydom udało się pozostać w Belmonte tak wiele lat”. Muzeum zostało założone 12 lat temu. Oprócz nowych interaktywnych eksponatów znajduje się obecnie zrekonstruowane mury oraz fragmenty opowieści społeczności żydowskiej Belmonte. Muzeum liczy, że przyciągnie 100 000 odwiedzających rocznie.

Europejskie Dni Kultury Żydowskiej odbyły się w tym roku w 35 różnych krajach. Na przykład w Hiszpanii miał miejsce festiwal filmów żydowskich; w Holandii zwiedzający mogli uzyskać dostęp do synagogi w Middleburgu, która pochodzi z XVIII wieku i jest ogólnie zamknięta dla zwiedzających.

Tematem przewodnim 2017 roku była “Diaspora”. Świetnie się on wpasowuje w historię miasta Belmonte, do którego po 1492 r. napływali uchodźcy żydowscy uciekający z Hiszpanii. Portugalia nie była wolna od inkwizycji. 40 lat później również z Belmonte rodziny żydowskie musiały uciekać, praktykować judaizm w tajemnicy lub przejść na katolicyzm. Ci, którzy odważyli się pozostać Żydami w mieście zostali nazwani Anousim – krypto Żydzi – lub jak nazwała ich dyktatura Marranos.

W Belmonte ma swoja siedzibę Shavei Izrael, które zajmuje się Bnei Anousim w całej Portugalii. To właśnie tutaj zatrzymuje się emisariusz Shavei Israel rabin Elisha Salas, gdy odwiedza społeczność. Ma swój własny hotel, Har Sinai, gdzie może obecnie zamówić z wyprzedzeniem koszerne jedzenie. W 2016 roku pisaliśmy o specjalnym szabatonie na którym pojawiło się 120 Chasydów z Nowego Jorku – dołączyli oni wtedy do lokalnej społeczności na Har Synai. “To było nadzwyczajne wydarzenie – widowisko dla naszych oczu i uniesienie dla naszych dusz, gdy mogliśmy patrzeć i słyszeć jak tutaj w Belmonte wielu Żydów śpiewa psalmy i pieśni szabatowe” powiedział wtedy Rabbi Salas. “Po raz pierwszy od prawie 600 lat głosy narodu żydowskiego wróciły do naszego miasta” dodawał wzruszony.

Tu znajdziecie więcej informacji o otwartym Muzeum Żydowskim w Belmonte.