Żydowska Telewizja Internetowa SZALOM.TV – pierwsza taka inicjatywa w Polsce

Szalom.tv jest pierwszą w Polsce Żydowską Telewizją Internetową pochodzącą z Łodzi – miasta o długiej tradycji filmowej. Telewizja jest prowadzona przez profesjonalistów – osoby ze społeczności żydowskiej znającej dobrze poruszane tematy oraz przez filmowców z wieloletnim doświadczeniem.

Założeniem Szalom.tv jest połączenie wszystkich instytucji żydowskich z całej Polski. Pokazywane materiały mają na celu stworzenie pola do płynnej wymiany informacji między lokalnymi gminami wyznaniowymi i organizacjami żydowskimi oraz rozpoczęcie między nimi dialogu. Efektem ma być zwiększenie poczucia wspólnoty wśród społeczności żydowskiej oraz stworzenie pierwszego, żywego, rozwijającego się każdego dnia pasma wymiany najważniejszych wiadomości, łączącego całą społeczność żydowską w Polsce.

Do ogólnopolskiej telewizji internetowej, w której programy są tłumaczone na język angielski, mają bezpłatny i szybki dostęp wszyscy zainteresowani – zarówno Polscy Żydzi, Polacy jak i osoby z zagranicy i – co ważniejsze – współtworzą ją Żydzi z różnych miast.

Realizacja jest prosta. Kanał na Youtubie z filami własnej produkcji, które są podlinkowywane do strony. Materiały innych instytucji, które to one publikują na swoich kanałach również mogą się znaleźć na stronie – o ile spełnią wymogi techniczne i merytoryczne.

Po raz pierwszy Żydzi z całej Polski mogą być zaangażowani w projekt dotyczący całej polskiej mniejszości żydowskiej, a nie tylko swoich lokalnych społeczności. Poza tym, żydowska telewizja jest unikatowym zapisem codziennego życia polskiej mniejszości żydowskiej, dostępnym dla każdego zainteresowanego.

Dzięki szalom.tv zamiast kilkunastu stron internetowych, kilkudziesięciu profili na facebooku wszystko wreszcie znajdzie się w jednym miejscu i to w najciekawszej formie czyli w filmie.

Obecnie Szalom.tv realizuje cykliczne materiały. Są wśród nich m.in. Szalom Rabbi – cykl wywiadów z rabinami pracującymi w Polsce, którzy odpowiadają na oczywiste, ale trudne pytania.

Jest również Rosz Hodesz News czyli comiesięczne informacje z całego kraju na temat tego co wydarzyło się w żydowskiej Polsce – począwszy od stolicy, poprzez inne duże miasta, skończywszy na miasteczkach.

Zacząwszy od dużych instytucji, a skończywszy na drobnych inicjatywach. By wydania były pełne Szalom.tv z siedzibą w Lodzi potrzebuje wspópracy z inych miejsc – współpracy poprzez informowanie co się w nich wydarzyło, poprzez nadsyłanie własnych nagrań filmowych lub chociażby zdjęć.

Alternatywą do Rosz Hodesz News są minireportaże czyli krótsze materiały na temat tego co akurat ciekawego się wydarzyło – seminarium, sprzątanie cmentarza, festiwal czy cokolwiek innego.

Do innych cyklicznych materiałów należą te poświęcone żydowskiej edukacji w Polsce poprzez sfilmowanie działalności żydowskich przedszkoli, Szkółek Niedzielnych i szkół. W planie są też wywiady z przedwojennym pokoleniem, gotowanie żydowskiej kuchni na ekranie, zwiedzanie synagog z kamerą.

Żydowska Telewizja Internetowa to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce zaproponowana przez emisariuszkę Shavei Israel Miriam Szychowską. Projekt wymaga dodatkowych środków, aby się w pełni zaktualizować – twoje darowizny pozwolą na to!

This slideshow requires JavaScript.