160 Bnei Menasze wyemigrowało do Izraela

Po latach oczekiwania około 160 członków społeczności Bnei Menasze wyemigrowało do Izraela w ramach specjalnej operacji kierowanej przez minister Aliji i Absorpcji Pninę Tamano-Shata.
W poniedziałek imigranci ze społeczności Bnei Menasze przybyli wyjątkowym i niezwykłym lotem, pomimo zminimalizowania lotów z Indii ze względu na COVID.

Ich imigracja była możliwa dzięki decyzji rządu podjętej na ostatnim posiedzeniu około trzy tygodnie temu, pod przewodnictwem Minister Imigracji i Absorpcji Pniny Tamano-Shata, we współpracy z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Ministrem Finansów, który zatwierdził Imigrację około 550 osób do Izraela. Wyjazdami kieruje Michaela Freund, który od lat pracuje nad sprowadzeniem członków społeczności do Izraela i przyspieszeniem imigracji społeczności, która została znacznie opuźniona w wyniku nagłego wybuchu koronawirusa w Indiach.

Oczekuje się, że około 450 kolejnych imigrantów przybędzie do Izraela w żydowskim miesiącu Tiszrei (wrzesień) tego roku. Decyzja ta została dołączona do wcześniejszej decyzji rządu podczas mandatu Ministra Imigracji i Absorpcji, który został wprowadzony w życie w grudniu 2020 r., kiedy to wyemigrowała grupa około 250 osób. Jak pamiętacie, minęły 3 lata od emigracji ostatnich członków z tej społeczności i od tego czasu przyjazd pozostałych oczekujących została zatwierdzona, ale w ich przypadku nic się nie wydarzyło i ich imigracja napotyka do tej pory na przeszkody.

Po szybkim procesie absorpcji na lotnisku Ben Gurion imigranci zostaną wysłani do izolacji zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Komendy Frontu Wewnętrznego, a pierwsze trzy miesiące spędzą w wyznaczonych obiektach przy pomocy Ministerstwa Zdrowie Aliya i Absorpcja i Shavei Israel w Ness Ziona Od lat mieszka tam społeczność Bnei Menasze.

Minister ds. Aliya i Absorpcji, Pnina Tamano-Shata: „Widzę przed oczami wszystkich Żydów z diaspory z całego świata, dlatego też działałam na rzecz przyspieszenia imigracji Bnei Menasze, którzy czekali na nią wiele lat. Sprowadzanie do Izraela Żydów z całego świata, a zwłaszcza tych, którzy od wielu lat czekają na aliję, jest dla mnie najwyższym priorytetem. Bardzo się cieszę, że mogę powitać drogich imigrantów synów i córek ze wspólnoty Menasze, którzy wkrótce przybędą. Zrobimy wszystko, aby ich „zadomowienie” było gładkie i łatwe”.

Michael Freund, prezes i założyciel Shavei Israel: „Po 2700 latach wygnania potomkowie plemienia Menasze w końcu wracają do ziemi swoich przodków. Jest to wyjątkowe zakończenie historii szczególnej wspólnoty, która zdołała utrzymać związek z narodem Izraela i Ziemi Izraela. Rok 2021 ma być dla nich ważnym rokiem, w którym planujemy sprowadzić ze wspólnoty około 550 nowych imigrantów czyli dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku. Będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aż wkrótce zobaczymy, jak inni członkowie społeczności emigrują do Izraela”.

Wśród imigrantów, którzy wylądują w Izraelu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, jest gwiazda YouTube o imieniu Zero Tangalm (24 lata), która mieszka w mieście Churchanadpur w stanie Manipur. Jego kanał jest częścią globalnego trendu o nazwie Mukbang czyli kulinarnego programu podczas, którego występujący próbują różnego rodzaju jedzenie. Zero, religijny Żyd, jest dobrze znany w społeczności Bnei Menasze i w Indiach, a setki tysięcy widzów oglądają jego filmy opowiadające o koszernym jedzeniu.

Zgodnie z tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie, członkowie społeczności Bnei Menasze w Indiach uważają się za potomków plemienia Menaszego, jednego z dziesięciu plemion wygnanych z Izraela pod koniec okresu Pierwszej Świątyni, ponad 2700 lat temu przez króla Asyrii. Ich liczbę szacuje się obecnie na około 10 500 osób. Około 6500 z nich wciąż czeka na emigrację do Izraela. Ponad 4000 członków społeczności już wyemigrowało i zostało pomyślnie wchłoniętych do Izraela.