Paraszat Balak

Nie mówcie nikomu, ale Parsza w tym tygodniu w całości poświęcona jest nie-Żydom. I w zasadzie, według mnie, Parsza ta została przez nie-Żydów napisana, bo przecież Mojżesz nie powiedział Balakowi i Bilamowi co mają mówić. W ubiegłym tygodniu Tora także zacytowała dwa razy zewnętrzne, czyli nie żydowskie, źródła. Mamy tendencję do szowinizmu w temacie naszego narodu i naszych tradycji. Tora przypomina zaś, że nie jesteśmy jedynym źródłem mądrości na świecie. Przypomina, że B!g stworzył i wyposażył w mądrość wszystkich ludzi.

Z pięciu Parsz, których tytuły pochodzą od imion ludzi, aż trzech z nich to nie-Żydzi: Noach, Jitro i Balak. Parsza w tym tygodniu mówi nam, że nie-Żydzi mogą więcej niż tylko nam zagrażać i nas przeklinać. Tak naprawdę nasza Tora byłaby bez nich niekompletna.

Szabat Szalom!

Z miłością,

Yehoshua

One thought on “Paraszat Balak

  • June 25, 2021 at 5:17 pm
    Permalink

    Ta Parsza jest niezmiernie ważna z tego względu, jak po nieudanych próbach przekleństwa Narodu Wybranego, ostatecznie Bilam znalazł sposób aby tak się stało. Podsuął królowi Balowi propozycje, aby wysłał przed namioty Izraelitów piękne dziwice, które sprowokują ich do seksu w zamian za oddanie czci ‘bożkowi”. Jedynie Pinczesstanął na wysokości zadania i wziął dzidę i przebił żoładki Zimriego i księżniczki Midoanu, zabijając ich. Rozwścieceni członkowie z plemienia Szymona, którym obecnie rzdził Zimri chcieli zabić Pinczesa przezywając go PUTI, lub PUTIN, Ale B- nakazał Mojżeszowi mianować go kapłanem. Jak wiadomo Eliasz, który ma być na końcu czasu to reinkarnacja Pinczesa, więc przyjście Mesjasza jest na wyciągnięcie ręki bo eliasz już jest!!!

Comments are closed.