Paraszat Pinchas

W tym tygodniu, który pod koniec Parszy jest już naprawdę ostatni, poznajemy nowy rodzaj postaci: religijnego fanatyka Pinchasa. Dotychczas Dzieci Izraela jako społeczeństwo prezentowały pewne elementy fanatyzmu: poszły za prorokiem na pustynię bez jedzenia i picia. Jednak jako naród, wydawały się wzbraniać przed fanatyzmem. Kiedy naród oddawał cześć złotemu cielcowi, Mojżesz musiał specjalnie wzywać ludzi, by pomogli mu wymierzyć sprawiedliwość. Za każdym razem, gdy ktoś został uznany winnym przestępstw zagrożonych karą śmierci (Waikra 24:1 i Bamidbar 15:32), nikt nic nie robił, dopóki Mojżesz nie skonsultował się z B!giem. W ostatnim tygodniu wszystko się zmieniło i w samym środku plagi seksualnej rozpusty, Pinchas wykonał karę śmierci bez procesu i bez świadków. W tym tygodniu dowiadujemy się jak nasza tradycja sobie z nim radzi.

Co więc B!g czyni Pinchasowi? Awansuje go na Wielkiego Kapłana i daje mu swoje przymierze pokoju. Tak, nie pomyliłeś się… B!g ustanawia bezwzględnego zabójcę najwyższym kapłanem i władającego bronią gwarantem pokoju. Radzenie sobie z fanatyzmem nie jest łatwe. Nie możesz fanatyka przekupić, ani uspokoić. Fanatycy burzą, nie budują. Najlepsze co można zrobić, to zamknąć ich w Świątyni, gdzie będą mieli pewność, że wszystko jest idealnie i zostawią społeczeństwo w spokoju, dodatkowo można dać im zadanie, którego nigdy nie będą w stanie skończyć. Fanatycy to smutna rzeczywistość, ich gorliwość jest jednak czasami potrzebna, według Tory – raz na czterdzieści lat. Po za tym muszą być trzymani z dala od nas, byśmy mogli w pokoju podążać naszą własną drogą do świętości.

Szabat Szalom!

Z miłością,

Yehoshua

One thought on “Paraszat Pinchas

  • July 2, 2021 at 6:00 am
    Permalink

    Może w tym komentarzu jest jakieś ziarnko prawdy. Ale według mego osądu, po grzechu “Złotego Cielca” , którego prowodyrem jdnak został Najwyzszy Kapłan Aaron a Mojżesz musiał po zejściu z Góry Synaj z dwoma tablicami X Przykazań inaczej Aki Przymierza, Kontraktu Ślubnego WYRYTEGO NA 2 SZAFIROWYCH TABLICACH przez Samego Boga jako tzw. Get. Po tym co zobaczył Mojżesz połamał te Tablice (Podarł Kontrakt ślubny) to był 17 Tammuz czyli trzy tygodnie czyli 21 dni do 9 Av największej tragedii Narodu Żydowskiego zburzenia Tak I jak i II Świątyni Jerozolimskiej -“wszystkie tego rodzaju przypadki są dziełami Samego B-ga. Drugie tablice wyrył sam Mojżesz, a nie B-g więc nie mogły być kontraktem ślubnym! i Nigdy już nim nie były. Ponadto nie tylko w tej Parsie oc=hodzi i bezczelny grzech Zimriego, ale też o to, że za jego przykładem poszło wielu czcząc bozków przed namiotem Miszkan, obrażając samego B-ga. B-g mógł wybić wszystkich Izraelitów, ale jak wiadomo Mojżesz przebłagał B-ga. Jednak incjatorami tej tragedi zaczynajacej się 16 Tammuz od Złotego Cielca” byli yjiniści, którzy w tęsknocie za wspanałymi czasami, kiedy to Józef był wice Faraonem od spraw finansowych i Naczelnym Bankierem Egiptu, raz z racji Funkcji również bogiem egipskim “Złotym Bykiem APISEM” i to z tej tęsknoty za tamtymi czasami bez nczyjej ingerencji z wrzucinego o pogrzewanego kotła złota Wyszedł “Złoty Cielec” To nie żaden przypadek !!!

Comments are closed.