Książka o tożsamości

“Świeca nie zgasła i nie zgaśnie, bo nie było jej tam, gdzie judaizm był zagrożony, a Żydzi byli w niebezpieczeństwie”.

Z wielką przyjemnością prezentujemy książkę “Trzy chusty” (Szalosh Mitpachot) autorki Hany Tueg, która ukazała się w tym roku. Hana Tueg jest cenioną autorką, do tej pory napisała pięć książek w języku hebrajskim.

Według autorki: “Każda z moich książek rezonuje z żydowską pozytywką. Interesuje mnie wspólne przeznaczenie, które mamy jako Żydzi, a zwłaszcza wyblakła i bolesna historia Żydów na przestrzeni lat naszego istnienia, jako odrębnego narodu rozproszonego w diasporze”.

“Tak więc doszłam do tematu męczenników, który mnie zafascynował, ponieważ ujawnił siłę psychiczną Żydów, którzy byli zmuszeni do życia w podwójnej tożsamości. Niektórzy byli torturowani, paleni i prześladowani, ale nie wyrzekli się swojego judaizmu. Nawet dzisiaj widzimy wielu potomków, którzy przez przypadek lub dzięki badaniom odkrywają swoje żydowskie korzenie i pragną wrócić do domu, do swojej prawdziwej ojczyzny”.

“Po szeroko zakrojonych badaniach na ten temat, które obejmowały książki, muzea i wizytę w Portugalii, w towarzystwie wspaniałych instytucji, które mi pomogły, takich jak Shavei Israel, zaczęłam pisać książkę, która koncentruje się na Belmonte, mieście w północno-wschodniej Portugalii, które utrzymywało swój judaizm w tajemnicy przez około pięćset lat”.

“Moja książka skupia się na rodzinie, a w szczególności na wnuczce (Isabel), która szuka swoich korzeni, aby zrekonstruować swoją nowo odnalezioną żydowską tożsamość, która łączy przeszłość z teraźniejszością, między korzeniem a gałęzią. Naród, który nie zna swojej przeszłości, nie może zbudować dla siebie znaczącej teraźniejszości i przyszłości.”

————————-

Hana zwróciła się do “Shavei Israel” w procesie pisania swojej książki i byliśmy zachwyceni, że znaleźliśmy w niej odniesienia do Michaela Freunda, założyciela organizacji, i Chayi Castillo, dyrektorki Departamentu Bnei Anusim.

Gorąco polecamy książkę “Trzy chusty” i życzymy Hanie wielu sukcesów, a dzięki jej książce jeszcze wielu osobom inspiracji i powrotu do żydowskich korzeni, co zostało opisane w książce z wielkim talentem.