Nowa dyrektorka Shavei Israel

 

Nowa dyrektor Shavei Israel

Shavei Israel jest dumnie ogłasza nowego dyrektora, Edith Blaustein! Chociaż Edith jest nowym dyrektorem, nie jest wcale nowa w Shavei. W rzeczywistości, Edith ciężko pracowała w wielu aspektach Shavei Israel przez ostatnie 14 lat.

Edith Blaustein przyjechała do Izraela z Ameryki Południowej w 2008 roku. Urodzona w Montevideo w Urugwaju, Edith, która ma tytuł magistra edukacji, rozpoczęła pracę zawodową jako nauczycielka historii. Łatwo przeszła do administracji, dzięki swoim naturalnym zdolnościom przywódczym, wzmocnionym przez liczne kursy z zakresu zarządzania i organizacji pozarządowych. Po okresie pracy jako dyrektor Szkoły Yavneh w Montevideo, została dyrektorem generalnym całej edukacji żydowskiej w Santiago, Chile, nadzorując programy nauczania dla 1500 uczniów. Ostatecznie, z różnych osobistych powodów, Edith zdecydowała się na aliję.

Wraz z najmłodszym synem, który miał wtedy zaledwie 11 lat, Edith przeniosła się do Jerozolimy, gdzie mieszkało już dwoje z czwórki jej dzieci. W ciągu kilku miesięcy Edith zapewniła sobie pracę jako wicedyrektor w Shavei Israel, która obejmowała szeroki zakres obowiązków, od nauczania w Machon Miriam, naszym hiszpańskojęzycznym programie konwersji, przez współpracę z Rabinatem, po zasoby ludzkie organizacji, które obejmują wszystkie elementy finansowe, takie jak pensje i opłacanie dostawców, a także aspekty prawne, takie jak kontrakty i pracownicy.

Po 14 latach pracy na tym stanowisku, nie jest zaskoczeniem, że Edith została Dyrektorem Shavei Israel, co jest rolą zarówno naturalną, jak i pożądaną, a także doskonałym uzupełnieniem Założyciela i Przewodniczącego Michaela Freunda.

W ciągu ostatnich 14 lat Shavei Israel bardzo się rozwinęło. Od skromnych początków w centrum Jerozolimy, do zapracowanego biura, które obecnie znajduje się w dzielnicy Givat Shaul w Jerozolimie, organizacja poczyniła ogromne postępy, szczególnie w procesie aliji dla Bnei Menasze. Edyth była bardzo zaangażowana w każdy aspekt tego procesu.

Oczywiście, praca z Bnei Menasze to dopiero początek. Bnei Anousim, programy konwersji, w tym otwarcie programu języka angielskiego w Machon Milton, oraz jedna z najważniejszych rzeczy, jaką Shavei Israel zrobiło w ciągu ostatnich kilku lat, otwarcie Centrum Ma’ani w celu zachowania, promowania i rozpowszechniania unikalnego dziedzictwa i kultury różnych społeczności, z którymi Shavei pracuje. Jak wyjaśnia Edith: “Obserwowanie naszej pracy w zakresie zachowania tradycji i dziedzictwa Bnei Menasze, Żydów z Kaifengu, Subbotników, Bnei Anousim i innych, było niezwykle ważnym rozszerzeniem naszej pracy, ponieważ zachowanie tradycji, które każda społeczność przynosi ze swoich krajów pochodzenia, jest kluczowe i tak znaczące. Ich jedzenie, muzyka, kultura i wszystkie specjalne rzeczy, które się z tym wiążą.”

Po tak wielu oddanych latach, Edith ma wiele historii do podzielenia się. Jedna z nich dotyczyła jej bliskiej pracy z Ministerstwem Absorpcji. Jak sama mówi: “Pracuję blisko z Avi Mizrahi, naszym dyrektorem projektu Bnei Menashe i Absorpcji. Musimy opracowywać wiele informacji i raportów dla Ministerstwa Absorpcji każdego miesiąca, ponieważ jest to duża operacja. Moja córka, która jest księgową, była odpowiedzialna za wszystkie biura skarbowe Agencji Żydowskiej, także w Izraelu.

“Pewnego dnia powiedziała do mnie: ‘Ima, spotkałam kogoś ważnego i rozmawialiśmy o pewnych problemach ze sprawozdawczością dla Ministerstwa Absorpcji. Powiedział, że chce, żebym poznała kogoś w fundacji, kto ma naprawdę dobre sprawozdania i być może ja ją znam. Kto to był? Edith Blaustein!” Tymczasem ani Edyta, ani Avi nie są księgowymi (Avi z wykształcenia jest pracownikiem socjalnym), a mimo to mieli najlepsze raporty!

Edith cieszy się ze swoich rozszerzonych, nowych obowiązków dla organizacji. “Pilnuję by wszystko zrobić uważnie i dokładnnie”, wyjaśnia. “To zupełnie inny Shavei Israel niż wtedy, gdy zaczynałam, choć nowa rola jest w dużej mierze kontynuacją tego, co już robiłam. Bycie kobietą w roli ‘dyrektora’ nie jest takie łatwe, zarówno z perspektywy odnoszenia się do innych na podobnych stanowiskach, ale także w terenie z ludźmi, z którymi pracujemy. Na przykład Bnei Menasze zawsze byli bardzo patriarchalną grupą z patriarchalnymi wartościami, więc dla nich widok kobiety w tej roli nie zawsze jest łatwy. Za to dla kobiet jest to bardzo ważne, że widzą mnie w tej roli. Uwielbiają to i zawsze chcą robić sobie ze mną zdjęcia – to inspirujące”.

Osobiście, rzeczy zmieniły się i ewoluowały również dla Edith. Miesiąc po przyjeździe do Izraela poznała dr Jehudę Schwartza i są teraz małżeństwem, już od dwunastu lat. Oprócz czwórki dzieci ma teraz siedmioro wnucząt.

Myśląc o swoich nadziejach i aspiracjach związanych z organizacją, Edyta robi się poważna. “Shavei Israel jest organizacją non-profit, której środki pochodzą głównie z darowizn. Jesteśmy Żydami i ludźmi wiary; cały czas widzimy cuda i żyjemy cudami. Nie bierzemy za pewnik, że ‘wszystko będzie dobrze’, ponieważ mamy wiele wyzwań. Modlimy się, na przykład, abyśmy mogli kontynuować sprowadzanie pozostałych 5.000 Bnei Menashe, aby połączyć ich z rodzinami i nadal rozwijać ich przyswajanie do życia w Izraelu.

 “I będziemy kontynuować współpracę ze wszystkimi innymi niesamowitymi  społecznościami, z którymi pracujemy, nie tylko pomagając im, ale zachowując ich cenne tradycje i dziedzictwo. Cała ta ważna praca, którą wykonujemy, to rzeczy, z których jesteśmy bardzo dumni.”