Ukraińcy i Gmina Żydowska w Łodzi, która ich gości potrzebuje twojej pomocy

W Polsce oficjalnie zarejestrowanych jest około 4.000 Żydów, ale eksperci sugerują, że mogą istnieć dziesiątki tysięcy innych Polaków o żydowskich korzeniach, których rodziny do dziś ukrywają swoją tożsamość lub nie są świadome swojego żydowskiego dziedzictwa. Shavei Israel działa w Polsce od ponad dziesięciu lat, współpracując blisko z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem.

8 września 1939 r. niemieckie wojska wkroczyły do Łodzi i natychmiast zaczęły celować i terroryzować Żydów, którzy stanowili 34%, czyli 223 000 osób, z 665 000 mieszkańców przedwojennego miasta. Na początku 1940 roku naziści zmusili ponad 164 000 Żydów do zamieszkania w obrębie łódzkiego getta, które było otoczone drutem kolczastym i płotem i nie miało bieżącej wody ani elektryczności. Było to drugie co do wielkości getto, po warszawskim, utworzone przez Niemców podczas Holokaustu.

Łódź jest jednym z miast w Polsce o bogatej i tragicznej historii Żydów, a także o żydowskiej odnowie, w którą Shavei jest bardzo zaangażowane. Wysłannikiem Shavei Israel w Łodzi jest rabin David Szychowski, który pełni funkcję głównego rabina gminy żydowskiej.

Poniżej film z wypowiedziami Naczelnego Rabina Łodzi Davida Szychowskiego oraz wojennych żydowskich uchodźców z Ukrainy, którymi opiekuje się Gmina Żydowska w Łodzi.

Kliknij na poniższy link, aby wesprzeć Gminę w Łodzi i ich działalność dla Uchodźców Ukraińskich. Dopisz w miejscu dedykacja: Ukraina-Lodz.