ŻYDOWSKA DUSZA. SKARBY GMINY WYZNANIOWEJ ŻYDOWSKIEJ WE WROCŁAWIU

Autor: Jacek Witecki – kurator wystawy

zdjęcia: Arkadiusz Podstawka

W 1929 roku w Śląskim Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności we Wrocławiu odbyła się wystawa prezentująca blisko 600 judaików pochodzących ze zbiorów śląskich gmin żydowskich i kolekcji prywatnych. Ekspozycja była zapowiedzią muzeum żydowskiego, które – z uwagi na prześladowania Żydów w III Rzeszy – istniało zaledwie kilka lat. W listopadzie 1938 r. muzeum zostało zamknięte, a jego zbiory w znakomitej większości rozgrabiono.

Po niemal stu latach od tamtych wydarzeń do stolicy Dolnego Śląska powraca idea zrealizowania wystawy judaików z kolekcji Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Projekt stanowi wspomnienie dawnych czasów świetności społeczności żydowskiej we Wrocławiu sprzed wybuchu II wojny światowej, ukazując jej skomplikowane losy, od rozkwitu, przez prześladowania  i zniszczenie, po niełatwe odrodzenie w czasach powojennych. Stąd na wystawie możemy podziwiać precjoza zarówno
z przedwojennego Wrocławia, Śląska, czy przybyłe wraz przymusowo przesiedlonymi
z odległego Buczacza.

Wśród prezentowanych eksponatów znajdują się przede wszystkim srebrne dzieła sztuki wykonane przez złotników z Wrocławia, Berlina, Pragi, Wiednia czy Warszawy, a także  wyroby z innych metali oraz pergaminy czy tekstylia – zarówno przedmioty obrzędowe, jak i codziennego użytku.

Na wystawie eksponujemy część kolekcji, którą udało się dotąd opracować  i poddać zabiegom konserwatorskim. Pozostałe judaika będą eksponowane wraz
z postępem prac.

Wystawa zrealizowana jest przez Gminę Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu przy współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu i wsparciu finansowym Gminy Wrocław.