Emisariusz Shavei powraca do Rosji, do Subbotnikich Żydów

Cieszymy się, że były emisariusz Shavei Israel, Eldad (Artem) Fedorchuk, będzie ponownie pełnił swoją rolę emisariusza wsród Żydów Subbotników w Rosji!

Subbotnicy byli chłopami z południowej Rosji, którzy przyjęli praktyki żydowskie i przeszli na judaizm ponad 200 lat temu, w czasach reżimu carskiego. Określano ich mianem “Subbotników” z powodu ich zamiłowania do Subbota, co po rosyjsku oznacza szabat. Na początku XIX wieku, car Aleksander I wypędził ich z domów i deportował w najdalsze zakątki imperium, jako karę za przyjęcie judaizmu.

Byli oni później bezwzględnie prześladowani przez komunistów, a tysiące z nich zostało zamordowanych przez Niemców po inwazji nazistów na Związek Radziecki w czasie II wojny światowej. Szacuje się, że do dziś żyje około 15 000 Żydów Subbotników, głównie w południowej Rosji i na Syberii. Większość z nich pragnie powrócić do tradycji swoich przodków i wyemigrować do Izraela.

Po krótkiej przerwie cieszymy się, że znów możemy pracować z Subbotnikami, zapewniając im wsparcie religijne, którego tak bardzo potrzebują.

Więc kim jest Artem Fedorczuk i dlaczego jedzie aż do Wysoki w Rosji, aby być naszym emisariuszem do Subbotnika, Żydów?

Artem, lat 49, jest żonaty z Nadezdą i razem mają 14-letnią córkę Ninę. Pochodzą z Moskwy z Rosji. Dokonali Aliji do Izraela w 2008 roku i mieszkają w miejscowości Eldad w Gush Etzion, na południe od Jerozolimy.

Artem jest historykiem, specjalizującym się w żydowskiej historii Europy Wschodniej. Ukończył studia na Uniwersytecie Żydowskim w Moskwie oraz w Centre for Jewish-Christian Relations (Cambridge, UK). Wykładał na różnych uniwersytetach w Rosji, na Ukrainie, w Szwajcarii, na Łotwie, prowadził kilkadziesiąt ekspedycji, seminariów studenckich i szkół terenowych, których celem było przede wszystkim opisanie starych cmentarzy żydowskich Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Rosji, Uzbekistanu, Maroka itd.

Od 2015 roku pracuje w różnych społecznościach żydowskich, w tym wśród Subbotników w Rosji i na Ukrainie, jako emisariusz Shavei Israel.

Artem będzie pracował w Vysoky, Woroneż, i kilku innych małych miasteczkach w regionie, i pozostanie tam przez około dwóch miesięcy, pomagając społeczności w życiu religijnym (modlitwy, lekcje, itp.), a także pomagając im w gromadzeniu dokumentów potwierdzających ich żydowskie korzenie.

Społeczności, z którymi będzie pracował, liczą kilkaset osób; społeczność Vysoky to w większości ludzie starsi, natomiast mieszkańcy Woroneża to w większości ludzie młodzi. Ponadto będzie pracował z pojedynczymi osobami w wioskach w całym regionie.

Życzymy Artemowi powodzenia w tej ważnej, świętej pracy i wiemy, że będzie on miał ogromny wpływ na losy Subbotnickich Żydów.