Radość pomimo ogromnych zniszczeń

David Thangkhoneh i Esther Doungel są uchodźcami żydowskiego plemienia Bnei Menasze z Sajal Beit Shalom, na północnym wschodzie Indii, ponieważ ich dom – a wraz z nim cała wioska – został spalony przez tłum grupy etnicznej Meitei w maju 2023 roku.

David i Esther zostali uratowani przez indyjską armię i przewiezieni do obozu pomocy w Imphal. Po trzech dniach spędzonych w obozie wojskowym para wreszcie dotarła do obozu pomocy stworzonego przez Shavei Israel w Kangpokpi w maju tego roku – 2023.

W całej tej sytuacji Esther była w zaawansowanym stadium ciąży. Po przybyciu do centrum Shavei stwierdzono, że jest w trakcie porodu i natychmiast została przewieziona przez personel Shavei do szpitala w Kangpokpi. Jednak z powodu poważnego stanu zdrowia musiała być ponownie przewieziona do innego szpitala, który znajduje się w Senapati.

Dzięki Bogu, po krótkim pobycie w szpitalu stan Esther się ustabilizował, a na świat przyszedł zdrowy chłopiec i mogła powrócić do obozu Shavei Israel w Kangpoki. Wśród tej ogromnej radości pojawiło się kolejne wyzwanie. Jak znaleźć kompetentnego mohela w Kangpokpi, gdy społeczność Żydowska Bnei Menasz właśnie została całkowicie rozproszona i przemieszczona z powodu przemocy, jaka ichspotkała. Na przykazany w Torze ósmy dzień nie udało się niestety znaleźć mohela, ale już dziewiątego dnia udało się zorganizować obrzezanie! Chłopczyk podczas tej ogromnie wzruszającej uroczystości otrzymał imię Efraim. Tego dnia radość udzieliła się wszystkim w obozie pomocy.

Obecnie rodzina przebywa w Beth Shalom w Kangpokpi. Życzymy im wiele szczęścia Mazal tow i mamy nadzieję, że już w najbliższej przyszłości nadjedzie dla nich ulga i będą mieli normalniejsze warunki życia. Marzą o przeniesieniu się do Izraela. Oby udało im się to jak najszybciej.